Kasetony sufitowe to, choć niesłusznie, rzadziej niż kiedyś stosowany sposób na wykończenie wnętrz. Szczyt ich popularności przypadał na odległe już czasy, powoli jednak wracają one ponownie do łask. Dają dużą różnorodność pod względem estetycznym – z racji dużej liczby dostępnych rodzajów, są łatwe w montażu, a także nie kosztują dużo, w porównaniu do innych, podobnych technik. Jeśli to wciąż Was nie przekonało do wyboru kasetonów sufitowych, to przybliżamy Wam, jakie rodzaje kasetonów dostępne są na rynkach i co możecie zyskać, stosując dany typ. Każdy rodzaj kasetonów sufitowych niezmiennie przykleja się na sufit, lecz jest też pomiędzy nimi wiele różnic, które dają Wam wiele możliwości.

Kasetony sufitowe tłoczone

Ten rodzaj kasetonów możecie spotkać w sklepach najczęściej i jest on zarazem najtańszy spośród wszystkich. Wzór wytłoczony jest na styropianie, którego warstwa nie jest jakoś wyjątkowo gruba. Najczęściej spotykane wymiary kasetonów tego typu to 50×50 cm oraz 60×60 cm, a klei się je na styku. Cena jednego kasetonu nie powinna przekroczyć 2 zł, zatem za metr kwadratowy zapłacicie z reguły maksymalnie 8 zł.

Kasetony sufitowe wtryskowe

Tutaj wybór jest nieco większy niż w przypadku kasetonów sufitowych tłoczonych. Są one grubsze oraz wykonuje się je w większej ilości wzorów i kolorów. Niekiedy mają też dodatkową zakładkę. Całość wygląda bardziej estetycznie, a także jest łatwiejsza w montażu, a co za tym idzie, nieco wyższa będzie również ich cena.

Kasetony ekstrudowane

Wykonuje się je z ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Stosuje się na nich odporne i trwałe farby, przez co dostępne są również w wersjach z nadrukami. Pozwala to na wykonywanie wzorów takich, jak choćby imitujących drewno. Kasetony ekstrudowane przewyższają też inne rodzaje, opisywane powyżej, pod względem wytrzymałości i twardości.

Kasetony ekstrudowane 3D

To rodzaj opisywanych wyżej kasetonów sufitowych ekstrudowanych, z tym że stosuje się w nich specjalną technologię, umożliwiającą stworzenie na nich przestrzennych wytłoczeń. Przeważnie wytłacza się kwadraty, romby, czy okręgi, które też znakomicie wpisują się w nowoczesne budownictwo i są bardzo chętnie wykorzystywane w obiektach wykonywanych w takim stylu. Nowością w porównaniu do poprzednich rodzajów kasetonów jest stosowane w nich włókno szklane oraz specjalny gips, które wzmacniają konstrukcję kasetonu, a nawet czynią go niepalnym. Minusem, który może powstrzymać niektórych od sięgnięcia po kasetony sufitowe 3D, jest ich cena- nawet do 15 zł za sztukę.

Kasetony foliowane (powlekane)

To kolejny z droższych, bardziej efektownych rodzajów kasetonów. Wykonuje się je ze styropianu, który jest jednak dodatkowo pokrywany dekoracyjną folią polistyrenową. Oprócz walorów estetycznych i wzorów, które dzięki temu powstają na kasetonach, folia również doskonale chroni powierzchnię kasetonu, którą można łatwo zmywać wodą, nie ryzykując wniknięcia brudu lub wilgoci. W związku z tym kasetony foliowane można stosować nawet w pomieszczeniach, takich jak kuchnie. Koszt jednego takiego kasetonu sufitowego to jednak niestety nawet powyżej 20 zł.

Zalety kasetonów sufitowych

Skoro już znamy rodzaje dostępnych kasetonów na sufity, spróbujmy uporządkować, dlaczego warto się na nie zdecydować w swoim domu lub mieszkaniu. Po pierwsze, jest to stosunkowo tani i łatwy sposób na uzyskanie prostego sufitu, bez konieczności szpachlowania i żmudnego walczenia z nierównościami, które są przecież obecne na każdym suficie. Kasetony można malować lub też wybrać takie z gotowymi wzorami – wybór jest naprawdę bardzo duży. To również łatwy sposób na sufit bardziej wyróżniający się niż zwyczajnie pomalowany farbą. Korzystnie będzie położyć kasetony na sufit w pomieszczeniach, gdzie występuje problem z izolacją – tak termiczną, jak i dźwiękową, ponieważ będzie to skuteczne antidotum na te kłopoty. Łatwy jest też ich montaż, a efekt może być naprawdę niepowtarzalny i nie do osiągnięcia przy zastosowaniu innych materiałów – szczególnie, gdy wybierzecie kasetony droższe, o wzorze drewna, czy z efektem 3D.

Minusy kasetonów na suficie

Nie da się ukryć, że mimo naprawdę bogatego wzornictwa, nie każdy przekona się do wyglądu kasetonów, które dla wielu już na zawsze będą kojarzyć się z kiczowatą estetyką z ubiegłego stulecia. Z pewnością są też mniej wytrwałe mechanicznie niż sam sufit, ukryty pod nimi. Ich położenie wiąże się też oczywiście z obniżeniem stropu, co będzie dużą wadą przy już samych w sobie niskich pomieszczeniach.

Montaż

Po wymierzeniu i zakupieniu kasetonów powinno się odpowiednio przygotować podłoże pod nie. Powinno być czyste, suche i utwardzone. Nie powinniście pozwolić sobie na resztki tapety, czy pyły i inne zanieczyszczenia, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na trwałość kleju i równość powierzchni. Montaż powinno się rozpoczynać od środka sufitu lub w czterech równych prostokątach. Klej, jakiego będziecie potrzebować to klej dyspersyjny lub polimerowy. Do jego rozprowadzania skutecznie posłuży np. szpachelka. Po przyłożeniu kasetonu do sufitu powinniście upewnić się, że klej dobrze rozszedł się po jego powierzchni, w czym przyda się choćby wałek do tapet. Również ewentualne przycinanie kasetonów nie jest niczym wymagającym dużych umiejętności, czy narzędzi – wystarczy nawet zwykły nożyk do tapet.

Nie pozostaje nic innego, jak ruszyć do dzieła. Jeśli przekonaliście się do kasetonów sufitowych i chcielibyście je ujrzeć (być może ponownie, po kilkunastoletniej przerwie) na suficie w swoim domu, to naprawdę warto się tego podjąć. Trud pracy nie będzie duży, a efekt może zwalić Was z nóg i doskonale uzupełnić każdą aranżację!

HURST
ul. Dożynkowa 2
63-900 Rawicz