Sufity podwieszane to hit nowoczesnego budownictwa. Dają możliwość łatwego obniżenia stropu, co sprawdza się też np. w starszym budownictwie, gdzie pomieszczenia są niekiedy bardzo wysokie. Dzięki nim sufit może też znacznie lepiej prezentować się estetycznie niż w przypadku standardowego rozwiązania, czyli wykończenia sufitu farbą. Wielu z Was może zapewne być zainteresowanym takim sufitem również u siebie. Przybliżmy zatem rodzaje sufitów podwieszanych, aby spróbować ułatwić Wam wybór.

Materiał

Pierwszy podział sufitów podwieszanych, jaki możemy Wam zaproponować, to podział ze względu na zastosowany materiał. Występują sufity kartonowo-gipsowe, mineralne, metalowe, czy drewniane. Z zastosowania różnych rodzajów materiałów wynikają też inne różnice, np. w kwestii kolorów oraz faktur. Wszystkie te różnice będą zatem bardzo widoczne dla każdego użytkownika.

Rodzaj stelaża

Producenci proponują wiele różnych technologii wykonania sufitów podwieszanych. Stelaż, tak jak samą powłokę sufitową, wykonuje się z różnorodnych materiałów – od aluminium, po drewno. To na etapie montażu stelaża umieszcza się też w suficie wszelkie elementy izolacyjne.

Wykończenie krawędzi paneli

W tej kategorii możemy wyróżnić sufity z konstrukcją widoczną, częściowo widoczną oraz ukrytą. Przypisuje się im, odpowiednio, literki: A, E oraz X. Sufity z krawędzią A sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie głównym powodem wyboru sufitu podwieszanego nie jest estetyka. Są to więc głównie miejsca publiczne, takie jak biura, szkoły, czy placówki medyczne. Sufity z grupy E dają większe możliwości aranżacyjne, stąd ich zastosowanie także w obiektach, takich jak hotele. Sufity z krawędzią X pozwalają uzyskać natomiast całkowicie jednolitą powierzchnię. Nie dziwi więc, że można je spotkać w miejscach reprezentacyjnych, czyli recepcjach, holach oraz w nowoczesnym budownictwie.

Który sufit podwieszany wybrać?

Powiedzieliśmy sobie już co nieco o rodzajach sufitów podwieszanych w teorii. Warto jednak przybliżyć konkretnie to, jakie sufity napinane możecie odnaleźć w sklepach i kiedy po jaki rodzaj sięgnąć.

Podwieszany sufit kasetonowy

W sufitach kasetonowych największą zaletą jest prawdopodobnie prostota montażu i ich konserwacji. Występuje możliwość demontażu każdego panelu osobno, bez konieczności pracy nad całym sufitem. Nie sprawiają one też problemu przy montażu takich elementów, jak nagrzewnice.

Podwieszany sufit panelowy

Na profilach metalowych umieszcza się specjalne panele sufitowe, również dostępne w wielu rodzajach materiałów, które już opisywaliśmy powyżej. Z panelami sufitowymi powinniście także sobie bez problemu poradzić podczas montażu, a uzyskany efekt wizualny z pewnością Was nie zawiedzie.

Podwieszane sufity napinane

To natomiast prawdziwy budowlany przebój ostatnich lat, jeśli chodzi o rodzaje sufitów podwieszanych. Specjalne powłoki sufitowe wyróżniają się wytrzymałością, a przede wszystkim tworzą mnóstwo możliwości estetycznych, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla nowoczesnego budownictwa. Można zastosować na nich wiele sposobów dekoracji, a także personalizacji, co sprawi, że każde pomieszczenie będzie jedynym i wyjątkowym.

Rodzajów sufitów podwieszanych jest więc naprawdę wiele. Postaraliśmy się, aby przybliżyć Wam różnice pomiędzy nimi oraz zalety poszczególnych typów, bez wchodzenia w zbyt techniczne rozważania, żeby dać Wam pojęcie o tym, co możecie zyskać przy konkretnej aranżacji sufitu. Jest to, jak łatwo zauważyć, temat dość rozbudowany i wybór odpowiedniego sufitu do swojego pomieszczenia może być kwestią, przy której warto przystanąć i dobrze zastanowić się, zanim zdecydujecie, co będzie najlepsze dla Waszego wnętrza.

HURST
ul. Dożynkowa 2
63-900 Rawicz