HURST - sufity napinane

Jakie są rodzaje sufitów podwieszanych?

Sufity podwieszane to hit nowoczesnego budownictwa. Dają możliwość łatwego obniżenia stropu, co sprawdza się też np. w starszym budownictwie, gdzie pomieszczenia są niekiedy bardzo wysokie. Dzięki nim sufit może też znacznie lepiej prezentować się estetycznie niż w przypadku standardowego rozwiązania, czyli wykończenia sufitu farbą. Wielu z Was może zapewne być zainteresowanym takim sufitem również u siebie. Przybliżmy zatem rodzaje sufitów podwieszanych, aby spróbować ułatwić Wam wybór.

Jak dzielimy sufity podwieszane?

Pierwszy podział sufitów podwieszanych, jaki możemy Wam zaproponować, dotyczy zastosowany materiałów. Występują sufity kartonowo-gipsowe, mineralne, metalowe i drewniane. To, z jakiego materiału wykonany będzie sufit podwieszany zależy m.in. od tego, gdzie zostanie zamontowany oraz jak będzie wykończony. W zależności od wykończenia sufit może mieć różną fakturę lub kolor. Wszystkie te różnice będą zatem bardzo widoczne dla użytkownika.

Dalej wyróżniamy następujące elementy sufitów podwieszanych:

  • Rodzaj stelaża

Producenci proponują wiele różnych technologii wykonania sufitów podwieszanych. Stelaż jak również samą powłokę sufitową, wykonuje się z różnorodnych materiałów – od aluminium, po drewno. Na etapie montażu stelaża umieszcza się też w suficie podwieszanym wszelkie elementy izolacyjne.

  • Wykończenie krawędzi paneli

W tej kategorii możemy wyróżnić sufity podwieszane z konstrukcją widoczną, częściowo widoczną oraz ukrytą. Przypisuje się im, odpowiednio, oznaczenia literowe A, E oraz X. Sufity podwieszane z krawędzią A sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie głównym powodem wyboru sufitu podwieszanego nie jest estetyka. Są to więc głównie budynki użytkowe i publiczne, takie jak biura, szkoły, siłownie, niektóre sklepy czy placówki medyczne. Sufity podwieszane z grupy E dają większe możliwości aranżacyjne, stąd ich zastosowanie także w obiektach, takich jak np. hotele. Sufity podwieszane z krawędzią X pozwalają uzyskać natomiast całkowicie jednolitą powierzchnię. Nie dziwi więc, że można je spotkać w miejscach reprezentacyjnych, czyli recepcjach, holach oraz w nowoczesnym budownictwie.

Który sufit podwieszany wybrać?

Powiedzieliśmy sobie już co nieco o rodzajach sufitów podwieszanych w teorii. Warto jednak przybliżyć konkretnie to, jakie sufity napinane możecie odnaleźć w sklepach i kiedy wybrać konkretny rodzaj:

  • Podwieszany sufit kasetonowy

W sufitach kasetonowych największą zaletą jest prawdopodobnie prostota montażu i konserwacji. Występuje możliwość demontażu każdego panelu osobno, bez konieczności pracy nad całym sufitem. Nie sprawiają one też problemu przy montażu takich elementów jak nagrzewnice.

  • Podwieszany sufit panelowy

Na profilach metalowych umieszcza się specjalne panele sufitowe, również dostępne z wielu rodzajach materiałów, które opisaliśmy powyżej. Z panelami sufitowymi także można poradzić sobie bez problemu podczas montażu, a uzyskany efekt wizualny z pewnością nie zawiedzie.

  • Podwieszane sufity napinane

To natomiast prawdziwy budowlany przebój ostatnich lat, jeśli chodzi o rodzaje sufitów podwieszanych. Specjalne powłoki sufitowe wyróżniają się wytrzymałością, a przede wszystkim tworzą mnóstwo możliwości estetycznego wykończenia, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla nowoczesnego budownictwa. Można zastosować na nich wiele sposobów dekoracji, a także personalizacji, co sprawi, że każde pomieszczenie będzie jedyne i wyjątkowe.

Rodzajów sufitów podwieszanych jest więc naprawdę wiele. Postaraliśmy się przybliżyć Wam różnice pomiędzy nimi oraz zalety poszczególnych typów, bez wchodzenia w zbyt techniczne rozważania, żeby dać Wam pojęcie o tym, co możecie zyskać przy konkretnej aranżacji sufitu. Jest to, jak łatwo zauważyć, temat dość rozbudowany i wybór odpowiedniego sufitu do pomieszczenia może być kwestią, przy której warto przystanąć i dobrze zastanowić się, zanim zdecydujecie, co będzie najlepsze dla Waszego wnętrza.