Aluminium jest materiałem, który zyskuje coraz większe uznanie wśród budowniczych i projektantów wnętrz, a także ma coraz więcej zastosowań. Konstrukcje aluminiowe stają się samodzielnymi instalacjami, na których opiera się wiele elementów stolarki, zabudowy, czy zadaszeń. Przyjrzyjmy się cechom aluminium i zaletom wykorzystania konstrukcji aluminiowych w różnych dziedzinach.

Aluminium – cechy

Jeśli materiał ten znajduje tak wiele zastosowań, to łatwo można wysnuć wniosek, że musi on łączyć w sobie wiele cech i mieć pod wieloma względami charakter uniwersalny. Rzeczywiście, tak jest w wypadku aluminium. Konstrukcje tworzone z niego są wytrzymałe, ale zarazem lekkie. Materiały wykazujące się chociażby odpornością na korozję, dobrym przewodnictwem, czy wysoką wytrzymałością w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, są pożądane w wielu miejscach i wielu branżach. Łącząc te cechy, zyskujemy więc materiał dla wielu niemal idealny, spełniający wszystkie, najważniejsze oczekiwania. Tym właśnie zyskuje aluminium w oczach tak wielu klientów. Wystarczy odpowiednio obrobić materiał, co również nie sprawia w tym przypadku większych kłopotów, a otrzymamy nowoczesne i odporne systemy okienne, ścianki działowe, wiaty oraz wiele innych elementów konstrukcyjnych i budowlanych.

Konstrukcje aluminiowe – zastosowania

Przejdźmy zatem do samych zastosowań aluminium i konstrukcji tworzonych z niego. Jest o czym opowiadać, ponieważ, jak zdążyliśmy już wspomnieć, z uniwersalnych cech tego materiału korzysta wiele branż. Przemysł budowlany, stoczniowy, motoryzacyjny, transportowy, komputerowy, a nawet spożywczy – to tu aluminium jest jednym z częściej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych w ostatnich latach. Z konstrukcji aluminiowych korzysta się m.in. przy tworzeniu zabudowy tarasów, wiat, ścian działowych, fasad budynków, świetlików, balustrad, czy hal namiotowych, które spotkać można np. na wielu imprezach masowych. Równie często konstrukcje aluminiowe używane są w branży marketingowej i reklamowej. Z ich użyciem tworzy się wystroje lokali i centrów handlowych, wystawy sklepowe, standy reklamowe, czy niekiedy nawet bardzo skomplikowane i efektowne stoiska targowe. Wykorzystywana jest tu łatwość obróbki aluminium i możliwość otrzymania nietuzinkowych wzorów, kształtów i kompozycji.

Podsumowanie

Uniwersalność materiałów budowlanych i konstrukcyjnych jest zawsze szeroko doceniana. Nie ma co dziwić się więc, że popularność zyskują konstrukcje aluminiowe. Są odporne, wytrzymałe, łatwe w obróbce i otwierają przed klientami wiele nowych możliwości. Sprawdzą się zarówno wówczas, gdy chodzi o solidny stelaż konstrukcyjny, jak i wtedy, gdy ważniejsza jest nietypowa forma, np. do zaprezentowania w kontekście reklamowym. Warto skorzystać z tych cech i rozważyć, jak można wykorzystać konstrukcje aluminiowe również u siebie.

HURST
ul. Dożynkowa 2
63-900 Rawicz