Historia sufitów napinanych jest zaskakująco długa. Pierwsze rozwiązania tego typu były znane już w czasach starożytnych w Grecji, Rzymie czy Egipcie. Oczywiście sufity napinane z tamtego okresu różniły się znacznie od tych, które stosowane są obecnie. Nowoczesne sufity napinane powstają z innych materiałów i mają inną konstrukcję. Są przeznaczone do montażu pod sufitem właściwym. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, czym dokładnie różnią się od klasycznych sufitów podwieszanych i jakie są ich największe zalety!
Czym charakteryzują się sufity napinane?
Sufity napinane są rodzajem sufitów podwieszanych. Różnią się od nich przede wszystkim materiałem, z jakiego są zrobione. Mogą być wykonane z termokurczliwej folii PCV albo z tkaniny poliestrowej. Aby były idealnie dopasowane do specyfiki pomieszczeń, w których są montowane, zawsze szyje się je na zamówienie. Tylko w ten sposób można zagwarantować całkowite dostosowanie ich wymiarów do ścian i krzywizn w konkretnych wnętrzach.
Inwestorzy decydujący się na taki rodzaj sufitu, mają do wyboru bogatą paletę barw oraz rodzajów wykończenia wybranego materiału (sufity z tkaniny poliestrowej występują w wersji satynowej, półmacie, macie i połysku). Sufity wykonane z termokurczliwej folii PCV dają jeszcze większe możliwości kreowania atmosfery danego pomieszczenia, gdyż można zamówić je z dowolnym nadrukiem. Na suficie może więc znajdować się np.: rozgwieżdżone nocne niebo, delikatne chmury lub grafika.
Zalety sufitów napinanych:
- są odporne na działanie wilgoci,
- są odporne na ogień,
- nie rozwijają się na ich powierzchni pleśnie ani grzyby,
- zapewniają niespotykaną swobodę aranżacyjną,
- pod takim sufitem można ukryć nieestetyczne kable i instalacje,
- bardzo łatwo utrzymać je w czystości,
- umożliwiają zamaskowanie wszelkich niedociągnięć i niedoskonałości (np. nierówności, skosów, plam itp.),
- można je wielokrotnie montować i demontować,
- ich konstrukcja jest cienka i lekka,
- montaż przebiega szybko.