HURST - sufity napinane

Czym różni się sufit napinany od podwieszanego?

Sufity podwieszane wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych przez wiele lat były uznawane za super nowoczesną technikę w wykończeniach wnętrz domów, mieszkań, biurowców i innych obiektów. Wciąż są na topie, wciąż są popularne, przy czym miano super nowoczesnej techniki przejęły obecnie sufity napinane, które również zdobywają wiele zwolenników. W naszym wpisie przyjrzymy się, czym różnią się sufity napinane od podwieszanych.

Różnice w konstrukcji i montażu sufitów napinanych i podwieszanych

Różnice między sufitem napinanym a podwieszanym, są szczególnie wyraźne w kwestii konstrukcji oraz montażu. Gdy patrzymy na gotowy sufit napinany w prostym wydaniu (jednobarwny, bez dodatków), możemy nawet nie zauważyć, że został wykonany w zupełnie innej technice od tych tradycyjnych. Powierzchnię sufitu napinanego stanowi membrana, natomiast sufity podwieszane powstają z płyt gipsowo-kartonowych. W przypadku sufitów napinanych materiał, czyli powłoka z PVC mocowana jest na obwodzie sufitu na specjalnych profilach. Wykonanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych wymaga montażu większej ilości profili, nie tylko na obwodzie. Cały proces trwa dłużej i jest bardziej skomplikowany.

Estetyka, detale i eksploatacja. Sufity napinane w porównaniu z podwieszanymi

Nawet jeśli sposób i czas montażu nie ma dla nas szczególnego znaczenia, bo zlecamy wykonanie fachowej firmie zewnętrznej i nie spieszymy się z wykończeniem wnętrza lub remontem, to kilka innych cech również przemawia na korzyść sufitów napinanych. Sufity napinane są atrakcyjniejsze.

Pierwsza sprawa to kwestia estetyki i detali. Między płytami gipsowo-kartonowymi mogą być widoczne pewne defekty, nierówności, a w przypadku sufitu napinanego zwyczajnie nie ma takiej opcji. Na sufitach napinanych można montować taśmy LED i oświetlenie punktowe, tworzyć wizualne iluzje, np. oświetlenie na wzór gwieździstego nieba w sypialni, czy słonecznego sklepienia w salonie. Sufitowa membrana może być matowa, błyszcząca, chropowata; może mieć wykonany nadruk. Jeśli chodzi o eksploatację – sufit napinany można łatwo czyścić, dzięki czemu zachowują swój wygląd przez znacznie dłuższy czas.