W nowoczesny aranżacjach wnętrz sufit rzadko kiedy jest nudą i płaską powierzchnią. Zwykle wykorzystuje się go jako element wystroju, nadając mu ciekawy kształt i używając do regulowania wysokości pomieszczenia – nawet kilkucentymetrowe różnice mogą znacznie wzbogacić całą przestrzeń. Sufit podwieszany to także miejsce, które można ożywić odpowiednim podświetleniem akcentującym zmieniającą się geometrię. Nierzadko służy on też do zamontowania lamp dających światło użytkowe. Przekonajmy się, jakie efekty można uzyskać przy różnych ilościach i typach użytych ledów.
Taśmy led a sufity podwieszane
Oświetlenie wkomponowane w strukturę sufitu napinanego to zwykle taśmy, na których znajdują się diody led. W zależności od ich gęstości, mocy oraz użytych barw można kreować różne efekty. W przypadku taśmy z gęsto rozmieszczonymi ledami można uzyskać efekt węża świetlnego, a więc jednolitego podświetlenia. W przypadku światła odbitego od powierzchni będzie to dawało efekt ciągłej smugi o określonej grubości. Jeżeli ledy są od siebie dalej, wyraźnie będą widoczne pojedyncze punkty świetlne. W obu przypadkach można regulować natężenie światła, dobierając moc taśm, a także ich ilość. Przy dużych powierzchniach niezbędne może się okazać umieszczenie obok siebie dwóch lub więcej pasm.
Efekty, jakie można uzyskać z użyciem taśm led
Nowoczesne taśmy ledowe pozwalają na tworzenie rozmaitych efektów barwnych. Jeżeli taśma składa się z diod RGB lub RGBW z łatwością przy pomocy odpowiedniego sterownika można zmienić jej kolor albo zaprogramować dodatkowe efekty, a także przyciemniać lub wygaszać. Dostępne są także taśmy, w których można programować barwę każdego z tworzących ją ledów, co pozwala na uzyskiwanie efektów przypominających obraz kolorowego wyświetlacza. Inną opcją może być tworzenie przejść kolorystycznych między kolejnymi fragmentami taśmy. W większości projektów oświetlenie składające się z taśm led jest traktowane jako dekoracyjne. Dobrze dobierając moc, można jednak również użyć ich jako oświetlania użytkowego.