HURST - sufity napinane

Wykorzystanie konstrukcji aluminiowych w praktyce

Aluminium jest materiałem, który zyskuje coraz większe uznanie wśród budowniczych i projektantów wnętrz, a także ma coraz więcej zastosowań. Konstrukcje aluminiowe stają się samodzielnymi instalacjami, na których opiera się wiele elementów stolarki, zabudowy, czy zadaszeń. Przyjrzyjmy się cechom aluminium i zaletom wykorzystania konstrukcji aluminiowych w różnych dziedzinach.

Właściwości aluminium

Skoro materiał ten znajduje tak wiele zastosowań, to łatwo wysnuć wniosek, że łączy w sobie wiele właściwości i pod wieloma względami ma charakter uniwersalny. Tak rzeczywiście jest w przypadku aluminium. Konstrukcje tworzone z niego są wytrzymałe, a zarazem lekkie. Materiały wykazujące się odpornością na korozję, dobrym przewodnictwem, czy wysoką wytrzymałością w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, są pożądane w wielu miejscach i wielu branżach. Łącząc te właściwości zyskujemy więc materiał dla wielu niemal idealny, spełniający najważniejsze oczekiwania. Tym właśnie zyskuje aluminium w oczach klientów. Wystarczy odpowiednio obrobić materiał, co również nie sprawia w tym przypadku większych kłopotów, a otrzymamy nowoczesne i odporne systemy okienne, ścianki działowe, wiaty oraz wiele innych elementów konstrukcyjnych i budowlanych.

Zastosowania konstrukcji aluminiowych

Przejdźmy do zastosowań aluminium i konstrukcji tworzonych z niego. Jest o czym opowiadać, ponieważ, jak zdążyliśmy już wspomnieć, z uniwersalnych cech tego materiału korzysta wiele branż. Przemysł budowlany, stoczniowy, motoryzacyjny, transportowy, komputerowy, a nawet spożywczy – to tu aluminium jest jednym z częściej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych w ostatnich latach. Z konstrukcji aluminiowych korzysta się m.in. przy tworzeniu zabudowy tarasów, wiat, ścian działowych, fasad budynków, świetlików, balustrad, czy hal namiotowych, które spotkać można np. na wielu imprezach masowych. Równie często konstrukcje aluminiowe używane są w branży marketingowej i reklamowej. Z ich użyciem tworzy się wystroje lokali i centrów handlowych, wystawy sklepowe, standy reklamowe, czy niekiedy nawet bardzo skomplikowane i efektowne stoiska targowe. Wykorzystywana jest tu łatwość obróbki aluminium i możliwość otrzymania nietuzinkowych wzorów, kształtów i kompozycji.

Podsumowanie

Uniwersalność materiałów budowlanych i konstrukcyjnych jest szeroko doceniana. Są odporne, wytrzymałe, łatwe w obróbce i otwierają przed klientami wiele nowych możliwości. Sprawdzą się zarówno wówczas, gdy chodzi o solidny stelaż konstrukcyjny, jak i wtedy, gdy ważniejsza jest nietypowa forma, np. do zaprezentowania w kontekście reklamowym. Warto skorzystać z tych cech i rozważyć, jak można wykorzystać konstrukcje aluminiowe również u siebie.