HURST - sufity napinane

Jak wykonać sufit podświetlany?

Oświetlenie LED jest tanie w eksploatacji i bardzo żywotne. Przy odpowiednim zastosowaniu można nim odmienić każde wnętrze. Jedną z najpopularniejszych form jego użycia w domach jest oświetlenie sufitu. Zastanawiasz się, jak to zrobić, by efekt był zadowalający? W poniższym tekście możesz przeczytać o najlepszych sposobach na stworzenie atrakcyjnego sufitu podświetlanego.

Oświetlenie w sufitach podwieszanych

Najczęściej sufity podświetlane wykonuje się z podwieszanych płyt gipsowo-kartonowych lub kasetonów z punktowym oświetleniem ledowym. Możliwość umieszczenia reflektorów w dowolnym miejscu pozwala stworzyć ciekawe efekty. Dodatkowo można kierować źródła światła w określone miejsca. Inny sposób to konstrukcja złożona z dwóch poziomów – pierwszy ukrywa wentylację i przewody elektryczne, a drugi zostaje atrakcyjnie podświetlony. Oświetlenie led montuje się w półce, a następnie obudowuje się je maskownicami. Połączenia płyt są spoinowane. Najpopularniejsze są opaski oraz wyspy. Opaski zazwyczaj montuje się w salonach, natomiast wyspy w jadalniach i kuchniach. Za pomocą taśm lub halogenów można stworzyć mocne oświetlenie do pracy oraz ciemne, które wprowadzi nastrój do salonu, sypialni czy łazienki. Tego typu sufity obniżają pomieszczenie co najmniej o 10 cm.

Zastosowanie światła w sufitach podświetlanych

Innym sposobem na oświetlenie jest montaż sufitu napinanego. W tym przypadku jest to aluminiowa konstrukcja, na którą nakłada się folię PCV o wybranej fakturze, barwie lub z nadrukowanym zdjęciem. Kształty mogą być bardzo różne – od prostych figur geometrycznych, po fale lub inne skomplikowane formy. Całość prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Taki sufit w zależności od potrzeb można oświetlić dowolnym źródłem. Membrana przepuszcza światło, co stwarza mnóstwo możliwości. Może to być pas świetlny prosty lub w formie pęknięcia, delikatne oświetlenie na obwodzie, imitacja rozgwieżdżonego nieba czy światło rozproszone na całej powierzchni bez widocznego źródła. Możliwości jest na tyle dużo, że tego typu sufity podświetlane montuje się nie tylko w domach prywatnych, ale także w centrach rozrywki, kultury, handlu czy siedzibach firm.