HURST - sufity napinane

Jakie są rodzaje kasetonów sufitowych i koszt montażu?

Kasetony sufitowe to sposób na wykończenie wnętrz. Szczyt ich popularności przypadł na odległe już czasy, powoli jednak wracają one ponownie do łask. Dają dużą różnorodność pod względem estetycznym – z racji dużej liczby dostępnych rodzajów, łatwo wybrać odpowiedni rodzaj. Są łatwe w montażu, a także nie kosztują dużo, w porównaniu do innych technik. Jeśli to wciąż Was nie przekonało do wyboru kasetonów sufitowych, to przybliżamy Wam, jakie rodzaje kasetonów dostępne są na rynkach i co możecie zyskać, stosując dany typ. Każdy rodzaj kasetonów sufitowych niezmiennie przykleja się na sufit, lecz jest też pomiędzy nimi wiele różnic, które dają wiele możliwości.

Jakie są rodzaje kasetonów sufitowych i koszt montażu?

Rodzaje kasetonów sufitowych

Producenci oferują szeroką gamę rodzajów i typów kasetonów do montażu sufitowego, które mają równie szerokie zastosowanie. Do wyboru są m.in.:

  • Kasetony sufitowe tłoczone

Ten rodzaj kasetonów możecie spotkać w sklepach najczęściej i jest on najtańszy spośród wszystkich. Wzór wytłoczony jest na styropianie, którego warstwa nie jest zbyt gruba. Najczęściej spotykane wymiary kasetonów tego typu to 50×50 cm oraz 60×60 cm. Aby je trwale połączyć smaruje się je klejem na styku. Cena jednego kasetonu nie powinna przekroczyć 2 zł, zatem za metr kwadratowy zapłacicie z reguły maksymalnie 8 zł.

  • Kasetony sufitowe wtryskowe

Tutaj wybór jest nieco większy niż w przypadku kasetonów sufitowych tłoczonych. Są one grubsze oraz wykonuje się je w większej ilości wzorów i kolorów. Niekiedy mają też dodatkową zakładkę. Sufit wykonany z kasetonów wtryskowych wygląda bardziej estetycznie, a także jest łatwiejszy w montażu. Idzie za tym nieco wyższa cena.

  • Kasetony ekstrudowane

Wykonuje się je z ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Stosuje się na nich odporne i trwałe farby, przez co dostępne są również w wersjach z nadrukami. Pozwala to na wykonywanie wzorów i imitację faktur, jak choćby słojów drewna. Kasetony ekstrudowane przewyższają te opisane powyżej pod względem wytrzymałości i twardości.

  • Kasetony ekstrudowane 3D

To rodzaj opisywanych wyżej kasetonów sufitowych ekstrudowanych, z tym że stosuje się w nich specjalną technologię, umożliwiającą stworzenie na nich przestrzennych wytłoczeń. Przeważnie wytłacza się kwadraty, romby, czy okręgi, które też znakomicie wpisują się w nowoczesne budownictwo i są bardzo chętnie wykorzystywane w obiektach wykonanych w takim stylu. Nowością w produkcji kasetonów 3D jest stosowane w nich włókno szklane oraz specjalny gips, które wzmacniają konstrukcję kasetonu, a nawet czynią go niepalnym. Minusem, który może powstrzymać niektórych przed sięgnięciem po kasetony sufitowe 3D, jest ich cena, która może wynosić nawet do 15 zł za sztukę.

  • Kasetony foliowane (powlekane)

To kolejny z droższych, bardziej efektownych rodzajów kasetonów. Wykonuje się je ze styropianu, który dodatkowo pokrywa się dekoracyjną folią polistyrenową. Oprócz walorów estetycznych i wzorów, które dzięki temu powstają na kasetonach, folia  doskonale chroni powierzchnię kasetonu. Dzięki jej zastosowaniu sufit wykonany z tego rodzaju kasetonów można łatwo zmywać wodą, nie ryzykując wniknięcia brudu lub wilgoci. W związku z tym kasetony foliowane można stosować w pomieszczeniach kuchennych. Koszt jednego takiego kasetonu sufitowego niekiedy przekracza 20 zł.

6 zalet kasetonów montowanych na suficie

Skoro już znamy rodzaje dostępnych kasetonów na sufity napinane, spróbujmy uporządkować, dlaczego warto się na nie zdecydować w swoim domu lub mieszkaniu. Po pierwsze, jest to stosunkowo tani i łatwy sposób na uzyskanie równego sufitu, bez konieczności szpachlowania i żmudnego walczenia z nierównościami, które są obecne na każdym suficie. Po drugie kasetony można malować lub wybrać takie z gotowymi wzorami – wybór jest naprawdę bardzo duży. Po trzecie to łatwy sposób na sufit bardziej wyróżniający się. Po czwarte jest to korzystne rozwiązanie w przypadku problemów z akustyką pomieszczeń i przenikaniem dźwięków zza ścian. Po piątek kasetony sufitowe poprawiają także izolację termiczną. Po szóste ich montaż jest łatwy, a efekt niepowtarzalny i nie do osiągnięcia przy zastosowaniu innych materiałów – szczególnie, gdy wybierzecie kasetony droższe, o wzorze drewna, czy z efektem 3D.

Minusy montażu kasetonów na suficie

Nie da się ukryć, że mimo naprawdę bogatego wzornictwa, nie każdy przekona się do wyglądu kasetonów, które dla wielu już na zawsze mogą kojarzyć się z kiczowatą estetyką z ubiegłego stulecia. Z pewnością są też mniej trwałe mechanicznie niż sufit pod nimi. Ich położenie wiąże się też oczywiście z obniżeniem stropu.

Jak wygląda montaż kasetonów sufitowych?

Po wymierzeniu i zakupieniu kasetonów powinno się odpowiednio przygotować podłoże pod nie. Powinno być czyste, suche i utwardzone. Nie powinniście pozwolić sobie na resztki tapety, czy pyły i inne zanieczyszczenia, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na trwałość kleju i równość powierzchni. Montaż powinno się rozpoczynać od środka sufitu lub w czterech równych prostokątach. Do klejenia kasetonów na suficie należy użyć kleju dyspersyjnego lub polimerowego. Do rozprowadzania kleju możecie użyć np. szpachelki. Po przyłożeniu kasetonu do sufitu powinniście upewnić się, że klej dobrze rozszedł się po jego powierzchni, przyda się wałek do tapet. Również ewentualne przycinanie kasetonów nie jest niczym wymagającym dużych umiejętności, czy narzędzi – wystarczy zwykły nożyk do tapet.

Nie pozostaje nic innego, jak ruszyć do dzieła. Nakład pracy nie będzie duży, a efekt może zwalić z nóg i idealnie uzupełnić aranżację wnętrza!